Güney Kore'den Japonya'ya yeşil ışık

 Güney   Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in , ülkesinin , diyalog yolunu seçmesi halinde aralarındaki ticari gerginliğin sürdüğü  Japonya  ile "memnuniyetle el ele vereceğini" belirtti.

haber7
0

Yonhap ajansının haberine göre Moon , Kore de 1945 te Japon sömürgeciliğinin son bulduğu Kore Kurtuluş Günü vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada , iki ülke arasında ticari gerilime son vermeye yönelik diyalog ve iş birliğini seçmesi halinde  Japonya  ile Doğu Asya nın refahı için el birliği yapacaklarını söyledi.

 

 

Moon , "Geç olması hiç olmamasından daha iyidir.  Japonya  diyalog ve iş birliği yolunu seçerse memnuniyetle el ele vereceğiz.  Japonya  ile adil ticaret ve iş birliği yapan bir Doğu Asya oluşturmak için çaba göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

"Japonya nın öncelikle ticareti bir silah olarak kullanmayı bırakması" gerektiğini kaydeden Moon , "Uluslararası iş bölümü çerçevesinde herhangi bir ülke avantaj sahibi olduğu bir sektörü silahlandırırsa barışçıl serbest ticaret düzeni kaçınılmaz olarak zarar görecektir. Büyümeyi başarmış bir ülke diğerleri kendi izinden giderken merdivenden itmemeli." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Tokyo yönetimi , ay başında aldığı kararla  Güney Kore  yi  Japonya  ile "imtiyazlı ticaret statüsündeki ülkeler" listesinden çıkarmıştı.

Güney  Kore  Ticaret , Endüstri ve Enerji Bakanlığından 12 Ağustos ta yapılan açıklamada ,  Japonya  nın eylülden itibaren ülkenin "güvenilir ticaret ortakları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =