Fındığın zorlu yolculuğu

Karadeniz'de , 6 Ağustos'ta başlayan  fındık  hasadı sürerken , üreticiler  zorlu  doğa koşulları ile mücadele ederek topladıkları fındıkları yerleşim yerlerine indiriyor.

haber7
0

Ordu da araç yolu olmayan bahçelerde toplanan fındıklar , çuvalcılar tarafından taşınıyor. Vadiler , dere ve ırmaklar üzerine kurulan ilkel teleferiklerle bahçeden harmana çekilen fındıklar , üreticinin işini kolaylaştırıyor. Bazı üreticiler de fındığını bahçeden katırla taşıyor.

Kırsal mahallelerde nüfusun azalmasıyla eskisi gibi katır besleyen olmayınca , az sayıdaki katırlar da bahçelerde yetersiz kalıyor.

Muzaffer Karadaş ,  ulaşım  sorunu nedeniyle her yıl hasat ettikleri fındığı taşımada zorluklar çektiklerini belirterek , "Fındığı işçiye toplattık , çuvalları sırtımızda bir araya biriktirdik. 5 gündür katır bekliyoruz. Bize yeni sıra gelebildi" dedi.

ARAZİ YAMAÇ MALİYET YÜKSEK

Altınordu ilçesine bağlı Gerce Mahallesi nde bahçede topladığı fındığı katırla harmana çeken Muzaffer Karadaş , dik ve yamaç arazilerde  fındık  üretmenin maliyetinin yüksek olduğunu ,  ulaşım  sorunu nedeniyle her yıl sıkıntı çektiklerini söyledi. Karadaş , "Fındığı işçiye toplattık , çuvalları sırtımızda bir araya biriktirdik. 5 gündür katır bekliyoruz ancak bize yeni sıra gelebildi. Köylerde artık eskisi gibi katır yok. Genç çalışan nüfus da yok. İstanbul dan bu sene fındığı toplamaya geldik , fiyat noktasında makul bir fiyat verildi. Ancak bizim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =