Savaşan İHA "Cevheri" göreve hazır

Türkiye'nin en önemli teknoloji buluşmalarından biri haline gelen  TEKNOFEST  İSTANBUL Havacılık , Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2019) için geri sayım sürerken yarışmalarda boy gösterecek araçlar da ort

haber7
0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ)-Bursa Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezi nde çalışan stajyer mühendisler , festival kapsamında gelecek ay gerçekleştirilecek  TEKNOFEST  2019  Savaşan  İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması için  Cevheri   İHA  yı geliştirdi. 

Ar-Ge Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kemal Fidanboylu nun mentorluğunu ve Bursa Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Kaya nın danışmanlığını yaptığı ekipte , Elektrik Elektronik Mühendisliği , Endüstri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümünden 23 öğrenci yer aldı.

Türkiye nin havacılık ve savunma sanayisinde rol alabilecek genç mühendislerin kendilerini geliştirmesi , yetiştirmesi ve onlara yetkinlik kazandırılması amaçlanan proje kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirilebilmesi amacıyla  Savaşan   İHA  Yarışması na katılınması kararlaştırıldı.

Çalışmalarını ocak ayından bu yana Ulutek Teknopark ta sürdüren  Cevheri   İHA  Takımı , bu süreçte 20 sponsordan ve Bursa Uludağ ve Bursa Teknik üniversitelerinden destek aldı.

Mühendis adayları , proje kapsamında  Cevheri  nin üretimi , uçuş kontrolü ve algoritması , otonom kilitlenme gibi görevleri üstlendi.

Yapılan ön tasarım ve analizlerin ardından  İHA  nın üretimi gerçekleştirildi. 2 ,4 metre kanat açıklığı ve 1 ,8 metre uzunluğa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =