'Bölgendeki camiyi yak' kampanyası yaptılar!

Dünyaya insan hakları ve demokrasi dersi veren Avrupa hızla ırkçılık ve İslam düşmanlığı bataklığına doğru savruluyor. Batı’da giderek yükselen ırkçı dalga insanlık değerlerini de tehdit etmeye başlad

haber7
0

Avrupa’da başta Almanya olmak üzere aşırı sağcı akımlar , popülist siyasetin de etkisiyle ırkçı ve İslamofobik hastalığa dönüştü. Son yıllarda İslam ve Müslümanların görsel ve yazılı medya ve politikacılar tarafından bilinçli bir şekilde sadece El Kaide ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin vahşi katliamlarıyla ilişkilendirilmesi saldırılara göz yumulmasına da yol açtı.

 

 

Yükselen ırkçı-faşist dalgaya karşı muhafazakâr demokrat kesimlerin de ayak uydurması , Avrupa faşizme kayıyor endişesine neden oldu. Bütün bunlar kendisini İngiltere , Almanya ve Norveç gibi ülkelerde cami saldırıları şeklinde göstermeye başladı. 

TERÖR DİYEMEDİLER 

 

 

İslamofobik saldırılar , Batı ülkelerinde yoğun olarak yaşanmasına rağmen , bugüne kadar bunun bir ‘terör’ sorunu olduğu gerçeği kabul edilmeyip , hep ‘bireysel saldırı’ olarak ele alındı. Dünyanın gözünü , kulağını kapattığı saldırıların rakamları ise korkutucu boyuta ulaştı.

Avrupa’da , 25 milyon Avrupa vatandaşı olan Müslüman yaşıyor. Her yıl ivme kazanan ırkçı ve İslamofobik saldırılar son yıllarda ortalama 5 bini buldu. Söz konusu saldırıların her yıl artması Batı toplumundaki Müslümanları tedirgin İngiltere’de yılda 2 bini aşkın , Almanya’da 950 , Polonya’da 664 , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =