"6,5 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin , kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirterek , "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , ülkemizdeki t

haber7
0

Yetgin , 17 Ağustos 1999 daki Marmara Depremi nin 20. yıl dönümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada , topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında bulunan Türkiye nin hala depreme hazırlıklı olmadığını bildirdi.

Türkiye nin bir deprem ülkesi olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Yetgin ,  GYODER  olarak ,  kentsel dönüşüm  çalışmalarına katkıda bulunmaya devam edeceklerini , olası büyük bir depreme hazırlık için riskli binaların yeniden , yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmesi ve tüm Türkiye nin yeniden yapılanması için çalışacaklarını anlattı.

Yetgin , bugün Türkiye genelinde milyonlarca konutta halen binaların gücünü zayıflatan korozyona karşı su yalıtımı uygulamasının bulunmadığını kaydederek , şu ifadeleri kullandı:

"Güvenli , kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve  kentsel dönüşüm  fırsatını iyi değerlendirmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , ülkemizdeki toplam 20  milyon   konutun  risk alanı içindeki 6 ,5 milyonunun dönüşmesi gerektiğini , acil öncelikli 1 ,5  milyon   konutun  ise 2023 e kadar dönüştürüleceğini açıkladı. Dolayısıyla hiç zaman kaybetmeden bu sorunu el birliğiyle çözmemiz gerekiyor. Şehirlerimizi , talep ve ihtiyaçlara göre planlayıp geliştirmeli , değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz. İlgili yönetmeliklerin ihtiyaçlara ne ölçüde yanıt ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =