Kutupta 'bile' havadan plastik yağıyor!

Sonuçları "Science Advances" dergisinde yayınlanan bir çalışma , Kuzey Kutbu'nda  bile  gökten mikro  plastik  parçacıklarının yağdığını ortaya koydu. Bir litre karda 10 binden fazla  plastik  parçacık

haber7
0

Alman-İsviçreli araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada , boyutları 5 milimetrenin altında; içerisinde lastik parçaları , vernik , boya ve muhtemelen sentetik elyaf parçalarının da yer aldığı plastik parçacıkların , "kutuplar gibi el değmemiş bir bölgede bile" kar tanelerine karışıp yağdığı bildirildi.

TESADÜF ESERİ BULUNDU

Araştırma ekibinden doktor  Melanie Bergmann  , çalışmaları sırasında bitki selülozu ya da hayvan tüyü gibi doğal parçalar bulmayı umduklarını , ancak bunlardan başka tespit ettikleri plastik parçacıklarının , kendilerini çok şaşırttığını söyledi.

"Kardaki  plastik  parçalarının çoğunluğunun ,  havadan  geldiği açıkça görülüyor." diyen Bergmann , söz konusu maddelerin , insan sağlığına zararlı olup olmadığını henüz bilmediklerini belirtirken , dünyadaki  plastik  kullanımına dikkat çekti , "Çevremize karşı davranışlarımızı yeniden değerlendirmeliyiz." dedi.

RAKAMLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Çalışmada ayrıca  Almanya  ve İsviçre deki kar tanelerinin ,  kutup  bölgelerindeki örneklere nazaran çok daha fazla  plastik  parçacık içerdiği ,  kutup  bölgelerinde , litrede yaklaşık 10 bin parçacığın bulunduğu ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =