İsrail'den hesap sorulsun!

 Filistin  Dışişleri Bakanı  Maliki  , dünyadan , Dördüncü  Cenevre  Sözleşmesi ve ek protokollerinin uygulamaya konmasını ve İsrail'i  Filistin  topraklarındaki ihlallerinden dolayı hesaba çekmesini istedi.

haber7
0

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ,  Cenevre  sözleşmelerinin benimsenmesinin 70. yıl dönümü dolayısıyla İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis e ve sözleşmeye imza atan ülkelere ortak bir mektup gönderdi.

Mektubunda , "İnsanlık ,  Cenevre  Sözleşmelerinin 70. yıl dönümünü kutluyor , halkımız da 52 yıldan fazla süredir devam eden  İsrail  işgali altında yaşıyor." ifadesine yer veren  Maliki  , sözleşmeyi imzalayan tarafların sözleşmeye uyulmasını güvence altına alma görevlerini yerine getirmelerinin zorunlu olduğunu belirtti.

Maliki ayrıca ,  İsrail  in  Filistin  halkına yönelik ihlallerinden sorumlu kurum ve kişilere  hesap  sorulmasını ve yaptırımlar uygulanmasını sağlayacak mekanizmaların oluşturulması çağrısında bulundu.

DÖRDÜNCÜ  Cenevre  SÖZLEŞMESİ

1949 da imzalanan ve 1950 de yürürlüğe giren Dördüncü  Cenevre  Sözleşmesi , savaş bölgelerinde ve  işgal  altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt ediyor.  İsrail  ise Dördüncü  Cenevre  Sözleşmesi ni imzalamasına rağmen henüz yasal olarak sözleşmeyi onaylamadı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs te ele geçirdiği bölgeleri "işgal altında" değil , "tartışmalı" olarak nitelendiren  İsrail  , Filistinlilere yönelik ihlallerinin , inşa ettiği Yahudi yerleşim yerlerinin yasa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =