Esad ateşle oynuyor! TSK'nın gözlem noktasını rejim güçleri çevreliyor

İdlib'e yönelik saldırılarını artıran Esed rejimi , güneyde kritik Han Şeyhun ilçesini almak için harekete geçti. İlçe düşerse bir Türk  gözlem  noktası kuşatma ortasında kalmış olacak.

haber7
0

Suriye nin kuzeybatısında yer alan İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesini çevreleyen Esed rejimi , Türk gözlem  noktasını  da kıskaca aldı.  rejim  güçleri 4 milyon sivilin bulunduğu bölgeye doğru kanlı ilerleyişini sürdürüyor.

İdlib kenti Suriye deki iç savaşın ardından silahsız sivillerin sığınağı oldu. Suriye nin kuzeybatısında kalan bölge muhaliflerin kalesi olarak da biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib in merkezi , Mart 2015 te muhaliflerin kontrolüne geçti.

İdlib , Esed ın en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında gelirken bölgeye  rejim  güçlerinin ilerleyişi de sürüyor. Gerginliği azaltma bölgesi ilan edilen Suriye nin İdlib kentine yönelik Esed rejiminin kanlı harekatı hız kesmeden sürüyor. Hava saldırılarıyla sivilleri katleden ve moral üstünlüğünü ele geçiren  rejim  milisleri , mübarek Kurban Bayramı nda kara operasyonuna ağırlık verdi. Hama nın kuzeyine güçlerini yığan Esed rejimi , daha önce kimyasal saldırı gerçekleştirdiği Han Şeyhun u ele geçirmek adına yine kıskaç taktiğine başvurdu.

MESAFA 5 KM YE İNDİ 

Batıdaki Nabi Yunu beldesinden ve doğudaki Sukeyk’ten eş zamanlı ilerleyen  rejim  milisleri Han Şeyhun’un merkeziyle arasındaki mesafeyi 5 kilometreye kadar indirdi. Esed e bağlı güçler ilçenin merkezine ulaşır ve kıskacı tamamlarsa , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =