İlk 'hashtag' Yalova'da kullanılmış!

Yalova’nın  Altınova  ilçesinde bulunan Çobankale’de yapılan arkeolojik kazılarda ilginç bir bulguya rastlandı. Yapılan kazılarda elde edilen geç dönem  Bizans  seramiğinin tabanında günümüz

haber7
0

Osmanlılarla ,  Bizans  İmparatorluğu arasında yaşanan  Yaloakova  (Bafeus) savaşının yaşandığı Çobankale’de Arkeolojik kazılara devam ediliyor.  Mimar Sinan Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen kazılarda 13-15’inci yüzyıl dönemine ait geç dönem  Bizans  seramiklerine de rastlanıyor. Ancak kazılarda bir elde edilen bir  Bizans  seramiği ise hayret uyandırdı. Zira bulunan seramik günümüz sanal dünyasının vazgeçilmez simgelerinden birisi olan  Hashtag  işaretinin ilk kez Bizanslılar tarafından kullanıldığını gözler önüne serdi.

Konuyla ilgili bilgi veren  Mimar Sinan Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin , “Bu eseri Çobankale’de bulduk. Geç dönem  Bizans  seramiği. Birçok  Bizans  seramiğinde de süslemeler var. Ancak bulduğumuz bu seramikte günümüz sanal dünyasında kullandığımız  Hashtag  işareti var. O açıdan son derece önemli. Popüler kültürün kullandığı önemli simgelerden birisi” dedi. 

Kazılarda elde edilen bu seramik diğer tarihi bulgularla birlikte koruma altına alındı. Bu eserler  Altınova  ilçesinde oluşturulacak olan müzede sergilenecek. 

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =