Bayram sonrası dolarda son durum

 Bayram  tatili öncesi cuma gününü 5.49'dan kapatan dolar/TL  Bayram  esnasında yurtdışında yaşanan gelişmeler ve artan resesyon korkusuyla 5.63'ü gördü.  Bayram   sonrası  ilk işlem gününe ise 5.5940

haber7
0

Kurban bayramı tatilinin sona ermesiyle gözler piyasaya çevrildi. Piyasalar haftanın ilk üç gününde kapalı olsa da kurda baş döndüren hareketler yaşandı. Geçtiğimiz cumayı 5.49 seviyesinden kapatan dolar/TL Arjantin ve Hong Kong a yönelik endişelerin artmasıyla yükseldi.  tl  tüm gelişmekte olan para birimleri gibi dolar karşısında değer kaybetti. Dolar/TL salı günü 5.63 ü gördü. 

Dün ise önce ABD nin bazı Çin ürünlerine uygulamayı planladığı ek gümrük vergisini ertelemesinin etkisiyle  dolar  5.60 liranın altına geriledi. Ancak öğleden sonra ABD 2 yıllık tahvil getirisinin 10 yıllık tahvil getirisini geride bırakmasıyla resesyon sinyali olarak algılandı. Bunun etkisiyle küresel borsalarda büyük düşüşler yaşandı , özellikle riskli olarak kabul edilen gelişmekte olan ülke varlıklarından kaçış başladı.

Bu gelişmenin etkisiyle dolar/TL dün akşama doğru yeniden 5.60 ın üzerine tırmandı.  Bayram  tatili  sonrası  ilk işlem gününe ise bu seviyenin hemen altında 5.5940 tan başladı. Bugün gözler özellikle saat 10.00 da açıklanacak işsizlik verisinde olacak. 

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =