Yıllarca türbe diye gidip dua ettiler! Şoke eden gerçek ortaya çıktı

Halk  Yıllarca  adak adadı , çaput bağladı , dualar etti ancak  gerçek  yıllar sonra  ortaya  çıktı. Marmaris'te  Yıllarca  türbe  diye  ziyaret edilen anıt mezarın Diagoras isimli bir gladyatöre ait olduğu belirlendi.

haber7
0

Muğla nın  Marmaris  ilçesinde yer alan Turgut Mahallesindeki türbenin bir gladyatöre ait olduğu anlaşıldı. Anıt mezar Mousoleum a benzerliğiyle dikkat çekiyor.

 

 

Yapı 40 yıldır Çağbaba adıyla anılıyordu. Arkeolojik çalışmalar neticesinde buranın Antik Karia uygarlığında yaşayan dövüşçü Diagoras a ait bir  mezar  olduğu belirlendi.

Mezarın bir başka önemli özelliği daha var.

 

 

2 bin 300 yıllık ve 6 metre yüksekliğindeki bu anıt  mezar  , dünyanın yedi harikasından biri olan  Mousoleum  a benzerliğiyle dikkat çekiyor ve  Türkiye  de ayakta kalan tek piramit  mezar  olma özelliğini taşıyor.

"HALKIN ALKIŞLADIĞI BİR BOKSÖRDÜ"

Arkeograf ve yazar Raşit Öztürk , "Bu boksörün resimleri falan daha yeni bulundu. İki oğlu var ve iki oğlu da boksördür. Diagoras ın ödülleri vardır , bu ödüller bir yığın tapınaklarda var. Diagoras , sokaklarda dolaştığı zaman halkın alkışladığı bir boksördü" dedi.

Yöre insanı mezarda kaçak kazı yapanların , öldüğü , boşandığı ya da hasta olduğuna inanıyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =