Resesyon sinyali: Bir anda 800 puan düştü

Tahvil piyasalarının ani  resesyon   sinyali  vermesi sonrası ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden  Dow Jones  Borsası Endüstri Endeksi (DJIA)  800   puan  düşüş yaşadı.

haber7
0

2007 yılından bu yana ilk kez tahvil piyasalarının ani  resesyon   sinyali  vermesi sonrası ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden  Dow Jones  Borsası Endüstri Endeksi (DJIA)  800   puan  düşüş yaşadı. Yaşanan durum sonucu hazinenin 10 yıllık kazancının gün içerisinde yaşanan gelişmeler sonucu , kısa sürede 2 yıllık kazancın altına düştüğü kaydedildi.

Yatırımcılar aylardır paralarını uzun dönem ABD Hükümet Tahvillerine yatırmışlardı. Yatırımcılar yavaş bir ekonomik büyüme beklerken sevk edilen kazançlar keskin bir düşüş yaşadı.

RESESYON NEDİR?

Fransızca kökenli bir kelime olan  resesyon  (Fr. recéssion) "durgunluk" anlamına geliyor.

Ağırlıklı olarak ekonomide kullanılan  resesyon  kelimesi; makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur.

Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılan  resesyon  kelimesi ekonominin inişe geçtiği süreçte daha sık kullanılır. Çok uzun bir  resesyon  ekonomik çöküş olarak adlandırılır.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =