Fındık için önemli uyarı: Denge bozuluyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan , "Üreticilerimiz serbest piyasaya ihtiyacı kadar ürünü indirsin , özellikle de emanete  fındık  vermesinler. Emanete verilen  fındık  a

haber7
0

Soydan , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  fındık  ağaçlarının yarısından ürünün toplandığını söyledi.

Hasadın genel anlamda sorunsuz sürdüğünü belirten Soydan , Doğu ve Güneydoğu dan bölgeye gelen tarım işçilerinin önemli kısmının da iş bulabildiğini ifade etti.

Soydan , üreticilerin kısa süre sonra fındığı pazara indirmeye başlayacaklarına işaret ederek , bu süreçte  dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğunu dile getirdi.

Üreticinin fındığın kaç liradan satılacağını hasat öncesi öğrendiğini hatırlatan Soydan , "Üreticilerimiz serbest piyasaya ihtiyacı kadar ürünü indirsin , özellikle de emanete  fındık  vermesinler. Emanete verilen  fındık  arz talep dengesini bozuyor." diye konuştu. 

Soydan , şunları kaydetti:

"Böyle durumlarda piyasanın olumsuz yönde etkilendiğini açıkça görüyoruz. Geçmiş yıllarda da benzer tablolarla karşılaştık. Yıllardır bu uyarımızı yapıyoruz. Emanete verilen  fındık  hem üreticinin kendisine hem de diğer üreticilere zarar veriyor. Bu sene üreticilerimizin elinde büyük bir fırsat var. Hem TMO ya hem de serbest piyasaya  fındık  verme hakları var. Üreticilerimizin bilinçli davranarak bu haklarını en iyi şekilde değerlendirmelerini bekliyoruz. Çünkü fındığı biz bir yıl boyunca bekliyoruz. O nedenle bir kuruşun dahi hesabını yapmak durumundayız , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =