Evde yapılan konservelere dikkat!

Yazlık bazı sebze ve meyvelerin kışında tüketilmesi için  konserve  yapılır.  Evde   yapılan  bu konservelerde hakkında uzmanlar ciddi uyarılarda bulunuyor. Bilinçsizce  yapılan  konservelerin bakteri üreterek fark etmeden gıda

haber7
0

Mevsimlik sebze ve meyveler koruyucu madde içermeden kışında rahatlıkla tüketmek için  yapılan  işleme  konserve  denir. Konserveler belirli aşamalardan geçerek yapılır. Bu aşamalar sırasında  yapılan  en ufak bir hata ise konservelerin "clostridium botulinum" bakterisi üretebilir. Sıcaklık ve basınca bağlı ortaya çıkabilir. Yeterli koşullara  dikkat  edilmediğinde ortaya çıkan ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bu bakteri botulizm rahatsızlığına neden olur.  yapılan  araştırmalarda sanayide ve evlerde üretilen konservelerde görülen bu bakterinin vücuttaki kuluçka süresi 4 ile 8 saattir. Kuluçkulanma bittikten sonra halsizlik , zayıflık ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. 

EVDE YAPILAN  konservelere  DİKKAT!

- Uzmanlar şişmiş  konserve  kapaklarının açılmamasını öneriyor.

-  Evde   yapılan  konservelerin iyi kaynatılıp ve önceden sıcak suda bekletilen kavanozlara konulması gerektiğini belirtiyor.

- Küflenmiş yeşillenmiş besinlerin tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.

- Ayrıca halk arasında mikrodalga fırının toksinleri öldürdüğüne dair olan bilginin yanlış olduğunu söylüyor.

Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =