Dünyada sadece 4 tane var, biri Türkiye'de

Dünyanın en eski çarşılı köprüsü olan Irgandı köprüsü , gece ve gündüz eşsiz güzelliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

haber7
0

Bursa’da yüzyıllar boyunca doğal afetler ile savaşlara direnerek şehrin tarihine şahitlik eden 576 yıllık  Irgandı köprüsü  , dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri. Tarihi köprü , geleneksel halk sanatları atölyeleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. 

Bursa’nın merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan Gökdere’nin üzerine 1442 yılında inşa edilen  Irgandı köprüsü  , sedefkârlıktan çiniciliğe kadar el işçiliğinin en güzel örneklerini sunan zanaatkârlara ev sahipliği yapıyor. 

Bursa’nın ilklerin şehri olduğunu belirten Tarih Arşivi Genel Yayın Yönetmeni tarihçi Cüneyt Günay , "Bu ilklerden  biri  de Gökdere vadisinde bulunan 577 yaşındaki Irgandı köprüsüdür" dedi. 

Köprünün Osmanlı’nın tek arasta köprüsü olduğunu ifade eden Günay , "Arasta , eski Türk İslam çarşılarında aynı ürünleri satan dükkânların bulunduğu çarşısıdır. Yapımı II. Murad zamanına kadar gider. 1442 yılında , Irgandı Ali oğlu tüccar Hoca Muslihuddin tarafından , Hacı İvaz Paşa’nın vakfiyesinde şahit gösterdiği Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı sanılmaktadır. Köprünün Irgandı ismi de buradan gelmektedir. Köprü ile ilgili bilgileri yabancı kaynaklardan da öğrenmekteyiz. Nitekim 1573-1589 yılları arasında Bursa’ya gelen Alman Reinhardt Lubenau , Irgandı köprüsünün tek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =