AK Parti 18 yaşında

 siyaset  sahnesine  Recep Tayyip Erdoğan  liderliğinde 2001 yılında giren  AK Parti  , reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.

haber7
0

Cumhurbaşkanı ve  AK Parti  Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan  liderliğindeki "Erdemliler Hareketi" ile 2001 yılında  siyaset  sahnesinde yerini alan  AK Parti  , çeşitli engellemelere rağmen reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.

 

 

"Erdemliler Hareketi" , 14 Ağustos 2001 de "AK Parti" adıyla  siyaset  sahnesine girerek son 17 yılda girdiği tüm seçimlerden birinci  parti  olarak çıkmayı başardı.

Girdiği ilk genel seçimde , 3 Kasım 2002 de iktidara gelen  AK Parti  , "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla çıktığı  siyaset  yolunda , 4 başbakan 2  Cumhurbaşkanı  çıkardı.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde , 12 Aralık 1997 de Siirt te okuduğu Ziya Gökalp ın Asker Duası şiiri nedeniyle 1999 da 10 ay hapse mahkum edilen ve bu nedenle siyasi yasaklı olan Erdoğan , liderliğini yaptığı  parti  , 3 Kasım 2002 de tek başına iktidar olmasına rağmen başbakan olamadı.

Erdoğan ın giremediği 3 Kasım genel seçimlerinden  AK Parti  34 ,28 lik oy oranıyla birinci  parti  olarak çıktı ve Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kuruldu.

Mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt ten milletvekili seçildi

Türk Ceza Kanunu nun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle Erdoğan ın siyasi yasağının kalkmasının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =