"Yemen'de sivillere yönelik şiddet tüm algıları aşıyor"

BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) , Yemen'de  sivillere   yönelik  uygulanan şiddetin  tüm  algıların üstünde olduğunu bunun kesinlikle kabul edilmez olduğunu açıkladı.

haber7
0

Suudi Arabistan ın öncülüğündeki Arap koalisyonu tarafından  Hacce  vilayetinde pazartesi günü 6 sı çocuk 12 kişinin ölümüne neden olan hava saldırısı sonrasında  OCHA  Twitter hesabından yapılan açıklamada ,  Yemen  de dolaylı ya da dolaysız olarak 320 bin kişinin öldürüldüğü belirtildi.

 

Yemen  OCHA  Koordinatörü  Lise Grande  ,  Yemen  de  sivillere  yönelik uygulanan şiddetin tüm  algıları  aştığını bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

Bu dramın durdurulması gerektiğini belirten Grande , "Yemen halkının bu sıkıntıları yaşamasının hiçbir gerekçesi yoktur. Ailelerin yakınlarıyla kutlayacağı Kurban Bayramı nda yakınlarının taziyelerini almaları oldukça üzüntü vericidir" ifadelerini kullandı.  

 

YEMEN DEKİ İNSANİ KRİZ 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü  Yemen  de  Husiler  ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler , Eylül 2014 ten bu yana başkent  Sana  ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken  Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015 ten bu yana Husilere karşı  Yemen  hükümetine destek veriyor.

Yemen de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan  Yemen  de iç savaş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =