'Elektrik süpürgesi' demişlerdi, 1,2 milyar $ yatırdılar

Bulgaristan'ın , 8 adet  Lockheed Martin   F-16  Blok 70 savaş uçağı ve ilgili teçhizat için ABD'ye 1 ,2  milyar  dolar ödediği bildirildi.

haber7
0

Bulgaristan Savunma Bakanlığı nın 8 adet  Lockheed Martin   F-16  Blok 70  savaş uçakları  ve ilgili teçhizat için ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansına (DCSA) 1 ,2  milyar  dolar transfer ettiği bildirildi.

Bakanlık konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında , "Bu adımla , Bulgar tarafı , Bulgar Hava Kuvvetleri için yeni bir tür savaş uçağı edinme projesi kapsamında imzalanan sözleşmelerdeki taahhüdünü yerine getirdi" denildi.

Geçtiğimiz ay hükümet , Bulgar Hava Kuvvetleri nin emekli olan MiG-29 jetleri filosunun yerini almak üzere 8 adet  F-16  jetinin satın alınması için uzun süredir beklemekte olan anlaşmayı onayladı.

Bulgaristan hizmet ömürlerini tamamlayan Mig-29 ve Mig-21 uçaklarını  F-16  ile değiştirmeyi planlıyor. 8 Adet  F-16  nın ise 2023 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Bulgaristan Rönesansı nın Alternatifleri Partisi (ABV) Başkanı Rumen Petkov , konuya ilişkin geçtiğimiz aylarda "Bize dünyanın en pahalı  Elektrik  süpürgesini satmaya çalışan ABD , elini cebimize daldırmak istiyor" yorumunu yapmıştı.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =