İtalya'da kriz büyüyor! Reddedildi

İtalya'da Senato Genel Kurulu , hükümet krizinde Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti için istenen güvenoyunun yarın yapılmasını isteyen koalisyon ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nin talebini reddetti.

haber7
0

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı aynı zamanda Lig lideri Matteo Salvini nin geçen perşembe erken seçim isteğiyle baş gösteren ve Lig in , geçen cuma Başbakan Giuseppe Conte için güvenoyu talep etmesiyle zirveye çıkan  kriz  , 20 Ağustos’a ertelendi.

Güvenoyu tarihini belirlemek üzerine dün Senato Başkanı Maria Elisabetti Casellatti başkanlığında dün toplanan partilerin senato grup başkanları , bir uzlaşıya varamadığı için Senato Genel Kurulu , bugün olağanüstü toplantıya çağrıldı.   Yaz tatillerini yarıda keserek başkent Roma’ya gelen senatörler , hararetli geçen genel kurulda , Lig Partisi ve diğer sağ partilerin , hükümet için güvenoyunu yarına çekme yönündeki önergelerini oyladı.   Önergeler , Lig’in hükümetteki koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi (M5S) , anamuhalefet Demokratik Parti (PD) ve diğer muhalefet partilerinin oylarıyla reddedildi.  "SÖZÜ HALKA BIRAKALIM"   Krizi başlatan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı aynı zamanda Lig lideri Matteo Salvini , Senato’da yaptığı konuşmada , koalisyon ortağı M5S’nin "Parlamenterlerin sayısını azaltalım sonra da seçimlere gidelim" restini gördüğünü belirterek , "Sayıyı azaltalım sonra da hemen ertesi gün seçime gidelim. Sözü halka bırakalım." dedi.    M5S’in senato grup başkanı Stefano Patuanelli ise Lig’in ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =