Sevindiren haber! Yüzde 90'lık başarı sağladılar

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) bir yıldan uzun süredir görülen  Ebola  salgınının tedavisinde yüksek oranda iyileşme sağlayan 2 ilaç geliştirildiği bildirildi.

haber7
0

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünce (NIAID) yapılan açıklamaya göre , kurumun desteğiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eşgüdümünde yapılan araştırmada , KDC deki yaklaşık 700  Ebola  hastası üzerinde "REGN-EB3" , "mAb114" , "ZMapp" ve "Remdesivir" isimli ilaçlar denendi.

Virüsü kaptıktan sonra iyileşen kişilerden alınan antikorlarla geliştirilen "REGN-EB3" ile "mAb114" isimli ilaçlar , hastalığın erken safhalarında kişilerin vücutlarında daha az  Ebola  virüsü varken verildiğinde , vakaların yüzde 94 ünde iyileşme sağlandı.   İlaçlar , hastalığın daha ileri safhalarında verildiğinde ise "REGN-EB3" ilacını alan hastaların iyileşme oranı yüzde 71 olurken "mAb114" ilacını alan hastaların da yüzde 66 sı iyileşti.  "Ebola hastalarından ölüm oranını önemli ölçüde düşüren ilk ilaçlar"   NIAID Direktörü Doktor Anthony Fauci , "REGN-EB3" ve "mAb114" ilaçlarının bilimsel olarak sağlıklı çalışmada , "Ebola hastalarından ölüm oranını önemli ölçüde düşüren ilk ilaçlar" olduğunu kaydetti.   Geliştirilen ilaçların , kısa sürede salgının etkili olduğu bölgelerde kullanılmaya başlanması bekleniyor.   KDC deki son  Ebola  salgınında , ölüm oranı yüzde 67 olarak gerçekleşti.   Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı bin 800 e yaklaştı   Diğer yandan KDC de geçen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =