Mahsur kalan kaplumbağaları vatandaşlar besliyor

 İzmir   Urla  ilçesinde kuruyan dere yatağında  Mahsur   kalan  yüzlerce kaplumbağa , duyarlı vatandaşların ilgisiyle hayata tutunmaya çalışıyor.

haber7
0

İzmir in  Urla  ilçesinde kuruyan Akpınar Deresi yatağında  Mahsur   kalan  bataklık  kaplumbağaları  , hayvanseverler tarafından besleniyor.

Balçova da çelik kapı firmasında çalışan Mehmet Emin Polat , AA muhabirine yaptığı açıklamada , bir kapı montajı için gittiği  Urla  da Akpınar Deresi yatağının Jandarma Kavşağı bölümü yakınlarında , yüzlerce kaplumbağanın can çekiştiğini fark ettiklerini söyledi.

Dere kenarında 20 ye yakın kaplumbağa ölüsü ile de karşılaştığını aktaran Polat , yanında çalıştığı patronuyla dere yatağına tankerle su döktüklerini , kuru ekmek ve balık yemi attıklarını aktardı.

Kaplumbağaların can çekişmesine gönlünün el vermediğini ve Balçova dan iş çıkışı gelip  kaplumbağaları  beslediğini dile getiren Polat , yetkililerden destek beklediğini ifade etti.

Bazı  vatandaşlar  da dereye kuru ekmek taşıdı. Sıcak havanın etkisiyle dere yatağına tankerle taşınan suyun buharlaşacağından ve kaplumbağaların öleceğinden endişe ettiklerini belirten  vatandaşlar  , kaplumbağaların daha uygun bir tatlı su kaynağına taşınması ve doğal yaşantılarına geri dönebilmeleri için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Halil Şen , söz konusu kaplumbağaların , "bataklık kaplumbağası" türünde olduğunu belirtti.

Bataklık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =