Gurbetçiler dönüş yolunda rahat edecek

Gurbetçilerin dönüşleri için bu yıl ilk kez Kapıkule Sınır Kapısı'nda uygulanacak park sistemiyle , çıkışlarda uzun kuyruklar oluşmayacak

haber7
0

Yıllık izinlerini Türkiye de geçirmek üzere ana vatana gelen yüz binlerce gurbetçiden birçoğu için dönüş vakti yaklaştı.

 

 

Yurt dışında yaşayan Türklerin , dönüş  yolunda  sınır kapısında işlemler için bekleme süresini kısa tutmak ve  rahat  geçirmelerini sağlamak için Ticaret Bakanlığı , Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Edirne Valiliği yoğun uğraş veriyor.

Çalışmalar kapsamında Vali Ekrem Canalp in talimatıyla , ilk kez Kapıkule Sınır Kapısı yakınına oluşturulan park alanı sayesinde , çıkışlarda uzun kuyruklar oluşmayacak.

 

 

Yaklaşık 45 dönümdeki bin 750 araç kapasiteli parka numara alıp girecek olan gurbetçi , sıranın kendisine ne zaman geleceğini ekrandan takip edebilecek. Sırası ve geçiş süresi belli olacak gurbetçi , bu zamanını dinlenerek geçirecek.

Tuvaletler , televizyon izleme ve dinlenme alanları , ücretsiz internet erişiminin olduğu parkta , Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca da çocuk oyun alanları oluşturuldu.

Geçmişte sınır kapısı önünde kara  yolunda  bekleyen gurbetçiler , uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor , devamlı "dur kalklar" nedeniyle zorluk yaşıyordu.

"Onların da saatte 350 aracı yakalamasını istiyoruz"

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =