Güney Kore, Aden'e 300 asker gönderiyor! Ama asıl hedef başka

 Güney   Kore  ,  Somali  kıyılarındaki  Aden  Körfezi'ne  300  ilave  asker  gönderme kararı aldı. Seul’un bu hamlesi , yerel basın tarafından ABD'nin Hürmüz Boğazı'nda İran’a karşı kurulmaya çalı

haber7
0

Güney  Kore  nin Cheonghae Birliğine bağlı 30’uncu tümeni bugün altı ay boyunca  Somali  kıyılarında korsanlıkla mücadele görevi için  Aden  Körfezi ne gönderildi. Eylül ayında göreve başlayacak olan  300   asker  , 2009 dan beri  Aden  Körfezi nde bulunan Güney Kore’nin birliğine katılacak. Ancak yerel medya gönderilen askerlerin Hürmüz Boğazı’nda  ABD  tarafından oluşturulmaya çalışılan uluslararası koalisyona katılacağını iddia etti.

ABD resmen talep etti:  asker  gönderin

ABD ,  Basra Körfezi  ve  Umman Körfezi  ni birbirine bağlayan stratejik su yolu olan Hürmüz Boğazı nı güvence altına almak için koalisyon kurma kararı aldı.  ABD  hükumeti geçtiğimiz haftalarda  Avustralya  ,  Fransa  ,  Almanya  ,  Japonya  ,  Norveç  ,  Güney Kore  ve İngiltere’nin koalisyona katılmaları için çağrıda bulunmuştu.

Öte yandan Mayıs tan bu yana Hürmüz Boğazı nda birkaç ticari tanker saldırıya uğradı.  ABD  ve müttefikleri , İran ı olaylardan sorumlu tuttu. İran hükumeti ise iddiaları reddetti. Gerginlik , Washington’un uçak gemisi ,  Patriot  füzeleri ,  B-52  bombardıman uçakları ,  F-15  savaş uçakları ve  USS Mason  muhribini bölgede konuşlandırılması ile zirveye çıktı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =