Kriz için tarih verdiler! İyice hadlerini aştılar...

Türkiye Doğu Akdeniz’de haklarını koruyacağını tüm dünyaya ilan ederken Rumlardan yeni tahrik geldi.  Rumlar  , Türkiye’nin kıta sahanlığında bulunan 6. ve 7. blokta aralık ayında sondaja başlayacaklarını duyurd

haber7
0

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin hak iddia ettiği 7. blokta arama ve sondaj çalışması yapmak için Fransız Total ve İtalyan Eni şirketiyle masaya oturan  Rumlar  , bölgeyi geren adımlarını bir adım öteye taşıyor. Rum Yönetimi , Fransız ve İtalyan Konsorsiyumu’nun bu yılın aralık ayında başlayarak 2020 sonuna kadar 6 , 7 ve 10’uncu bloklarda 4 sondaj yapacağını açıkladı. 6. bloğun yanı sıra 7.  blok  da Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde yer alıyor. Rumların tek taraflı olarak Amerikan ExxonMobil’e ruhsatlandırdığı 10. blokta da çalışmalar 2020’de hız kazanacak. 

KARPAZ A DA SAHİP ÇIKTI

Rum Enerji Bakanı  Yorgos Lakkotripis  , Yunan Kathimerini gazetesine açıklamalarda bulunarak , Yavuz sondaj gemisinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Yavuz gemisinin sondaj yapma girişiminde bulunacağı , Karpaz’ın doğusundaki bölgenin , sadece , basit şekilde Güney Kıbrıs ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde olmadığını ayrıca kendi kara suları içerisinde de bulunduğunu iddia eden Lakkotripis , kara sularının ulusal egemenliği teşkil ettiğini ,  Türkiye  nin artık  Kıbrıs Cumhuriyeti toprağına müdahale ettiğini savundu.

HAVA KOŞULU BAHANESİ

Sondaj programında gecikme olup ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =