Ayasofya'ya rakip oldu! 163 yıldır görenleri hayran bırakıyor

Osmanlı İmparatorluğu’nun bayramlaşma törenlerinde kullandığı 2 bin metrekarelik  Muayede Salonu  ,  163   yıldır  ihtişamıyla  görenleri  kendine  hayran  bırakıyor. Salonun ortasında bulunan 4 ,5 tonluk kristal avize ise masalsı bir g

haber7
0

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı , tarihi ve mimari özelliklerinin yanı sıra Osmanlı Devletinin son yüzyılına ilişkin unutulmaz anlara tanıklık etmesiyle de biliniyor. Dolmabahçe Sarayı’nda bayramlaşma törenlerinin yapıldığı  Muayede Salonu  , devletin güç ve iktidarını tüm görkemiyle yansıtan özellikleriyle  163   yıldır  görenleri etkilemeye devam ediyor. 15 bin metrekarelik Dolmabahçe Sarayı’nın tam ortasında yer alan  Muayede Salonu  , 2 bin metrekarelik genişlikte bir alanı kapsıyor.

Salon , Kubbe yüksekliği 36 metre olan salon barok , rokoko ve neoklasik gibi Avrupai tarzların senteziyle kendine has kalem işleri ve duvar süslemeleriyle bezeli halde bulunuyor. Ayrıca salonda kullanılan üç boyutlu desenlerle de ince işçilikleri ile hayranlık uyandırıyor. Neoklasik tarzda kurgulanmış 56 sütunla bir Roma formu izlenimi uyandıran salonun üst katında dört loca bulunuyor. Bayram günlerinde bu localar özel konukları ağırlıyor. Locaların ilkinde büyükelçiler , ikincisinde üst düzey yabancı konuklar , üçüncüsünde Muzıka-ı Hümayun adıyla anılan saray orkestrası yer alıyor. Sultan tahtının üstüne denk gelen loca ise güvenlik gerekçesiyle boş bırakılıyor.

4 ,5 TONLUK KRİSTAL AVİZE

Muayede Salonu , inşa edildiği dönemde tasarlanan ısıtma sisteminde her dört sütun grubunun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =