Çin'den İngiltere'ye 'karışma' çağrısı

 Çin  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri , Hong Kong'un artık bir "İngiliz sömürgesi" olmadığını belirterek , İngiltere'nin bir an önce Hong Kong'a karışan ve Çin'in iç işlerine m&

haber7
0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying , yaptığı yazılı açıklamada , İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ın , Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carry Lam ile telefonla görüşmesine tepki gösterdi.

 

 

"Özellikle belirtmek isterim ki bugün  Hong Kong  , Çin Halk Cumhuriyetinin bir özel idari bölgesidir. Artık bir İngiliz sömürgesi değildir." ifadelerini kullanan Hua ,  İngiltere  nin ,  Hong Kong  üzerinde egemenlik , siyaset ve denetim hakkı olmadığını ve bölgeye herhangi bir dış müdahaleye müsamaha gösterilemeyeceğini vurguladı. 

Hong Kong un dış işlerinin Çin merkezi hükümetinin sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Hua , İngiliz hükümetinin doğrudan  Hong Kong  Baş Yöneticisini arayarak baskı kurmasının "bir hata" olduğunu kaydetti.

 

 

Hua , "İngiltere nin bir an önce  Hong Kong  a karışan ve Çin in iç işlerine müdahale eden davranışlarını bırakmasını talep ediyoruz." ifadesini kullandı. Sözcü Hua ayrıca , İngiliz yönetiminin ,  Hong Kong  a yönelik eleştirilerini ve yangına körükle gitmeyi bırakması gerektiğinin altını çizdi.

Hong Kong Baş Yöneticilik Ofisi , dün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =