iki ülke arasında sınır kapıları kapatıldı

 Irak  Başbakanı Adil Abdulmehdi , İran'a açılan bir gümrük kapısının "ihlaller nedeniyle" tüm geçişlere kapatılması talimatını verdi.

haber7
0

Abdulmehdi nin imzasının bulunduğu ve basına sızan belgeye göre , ihlallerin tespit edildiği Diyala vilayetindeki Mendeli-Somer Gümrük Kapısı tüm geçişlere kapatıldı. Belgede , kapatılan  sınır  kapısının memurlarının da yine  İran  a açılan Munduriye Gümrük Kapısı na gönderilmesi talimatı yer alıyor.

Söz konusu belgede ihlallerin ne olduğuna ve  sınır  kapısının ne zamana kadar kapalı kalacağına dair herhangi bir detay verilmezken , yerel medyada ihlaller konusunda Haşdi Şabi ye işaret edildi. Medyada ,  İran  destekli Haşdi Şabi içinde bazı grupların söz konusu gümrük kapısının iç işlerine karıştığı , herhangi bir kontrol ve test yapılmadan  Irak  a yasak ürünler soktukları ileri sürüldü.

IRAK VE  İran  ARASINDAKİ SINIR KAPILARI 

Irak ın  İran  ile toplamda bin 450 kilometrelik  sınır  hattı üzerinde 8 gümrük kapısı bulunuyor.

Irak merkezi hükümetinin Basra vilayetinin doğusunda Şelemçe , Misan vilayetinde eş-Şib , Vasit vilayetinde Zarbatiye , Diyala vilayetinde Mendeli-Somer ve Munduriye kara  sınır   kapıları  yer alıyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin ise  İran  la  arasında  Süleymaniye vilayetinde Pervezhan , Başmak ile Erbil vilayetinde Hacı Omeran olmak üzere 3  sınır  kapısı var.

Sınır kapılarının hepsi uluslararası olup hem ticari hem de yolcu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =