Nufüs patlaması yaşanıyor... 'Güveni gören evine döndü'

Türkiye’nin iki büyük harekâtla huzur ve güvene kavuşturduğu bölgelere dönen Suriyelilerin sayısı bir milyonu geçti.

haber7
0

Türkiye’nin uzun yıllardır hayata geçirmeye çalıştığı “güvenli bölge” konusu  ABD  ile varılan anlaşma sonrası nihayet gerçekleşiyor. İzlenecek yol haritasına göre ilk etapta  ABD  ile birlikte Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezi kuracak.

Bu gelişme , ülkemizde kayıtlı 4 milyona yakın Suriyeli sığınmacının da ülkelerine dönmeleri için bir basamak teşkil ediyor. Bölge PKK/PYD’nin katlettiği , işkence ettiği ve evlerinden çıkardığı tüm grupların kaynaştığı güvenli bir alan olacak. Barış koridoru ile birlikte orada yaşayan ve PYD/PKK yapılanmasına karşı olan halk daha da cesaretlenecek. PKK’yı kendi topraklarından çıkarmaya zorlayacak. Türk askerinin burada güvenliği sağlanması ile bölgeye dönecek olan insanlar huzur içinde yaşamaya başlayacak. TSK’nın orada bulunması bu aşiretleri de cesaretlendirecek. Bu aşiretler silahlanarak PKK’yı kendi topraklarından çıkartmaya başlayacak. Demografik yapının eski hâline dönmesi sonrası geriye dönüşler de artacak.

NÜFUS PATLAMASI

Daha evvel  TSK  , Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ile Suriye’nin kuzeyinde belli bölgeleri terörden temizlemiş , Akdeniz’e kadar uzanan terör koridorunu Fırat’ın batısında kırılmıştı. Hemen akabinde binlerce Suriyeli memleketlerine geri dönmeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =