Yılda 2 ay çalışıyorlar! Saati 250 TL

Ordu’da geçen hafta hasadına başlanan ve harmanlara getirilen fındık ,  patoz  ile ayıklanmaya başladı. Her yıl ortalama 2 ay kadar gece-gündüz çalışan ve diğer günlerde farklı işler ile uğraşan patozcular i&

haber7
0

Doğu Karadeniz’in en önemli geçim kaynaklarından birisi olan fındık , resmi olarak 6 Ağustos tarihinde toplanmaya başlandı.

Geçen yıl , Ordu’da yaşanan sel fındığın bir kısmını denize sürüklerken , diğer doğal afetler de rekolteyi bir nebze düşürdü. Bu yıl hasada erken başlayan üreticiler , fındıklarını harmana getirerek  patoz  ile kabuğundan ayırmaya başladı.

Her yıl ortalama 2 ay kadar gece-gündüz çalışan ve diğer günlerde farklı işler ile uğraşan patozcular için yoğun mesai başladı. Geçen yıl yaklaşık 200 TL olan patozun saatlik çalışma ücreti , bu yıl  250  TL olarak belirlendi.

PATOZUN SAATLİK ÇALIŞMA ÜCRETİ  250  TL

Altın ordu ilçesi Eskipazar mevkisinde müşteri bekleyen patozcular , geçen yıla göre saatte 50 TL’lik bir fark olduğunu ancak artan fiyatlar nedeniyle bu yıldan umutlu olmadıklarını söyledi. Yaklaşık 10 yıldır bu işle uğraşan Metin Çelik , “Bu seneki fiyatlar geçen seneye göre biraz daha yüksek. Lastik , mazot , yağ gibi bütün ürünlere zam geldiği için  patoz  fiyatları da zamlandı. Bu sene  250  TL olarak belirledik. Bundan aşağısı da zaten kurtarmıyor. Bu yıl inşallah fındık mahsulü de güzel ve para edecek. Üreticilerimizin yüzü gülecek” dedi.

Sezondan umutlu olduklarını da belirten Metin Çelik , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =