'Molla Sadra ve Sühreverdi' Dersleri kitabı satışa çıktı

Ozan Kemal Sarıalioğlu derlediği ,  Molla   Sadra  ve  Sühreverdi   Dersleri  adlı kitap  satışa  çıktı...

haber7
0

Molla  Sadra  ve Sühreverdi  Dersleri  , Mutlak Varlığın ve O’nun huzûrî bilgisinin insan kavrayışındaki en yetkin , en zirve örneklerinden ikisini sunan  İslam   arif  ve filozofları  Şihabüddin Sühreverdî  (ö. 1191) ve  Molla  Sadrâ (ö. 1641) hakkındaki , yine bu geleneğin varislerinden İranlı düşünür ve âlim İbrahimî Dinanî’nin televizyon programlarının Medya Şafak sitesinde yayımlanan çevirilerinden oluşmaktadır.

Tarihsel olarak sonra geldiğinden Sühreverdî-İbn Arabî geleneğini içeren ve felsefe-irfan-naklî ilimleri beraber meczeden bir sistematik kurmakla benzersiz bir zirvede durduğunu düşündüğümüz  Molla  Sadrâ , özellikle İran  İslam  İnkılâbı’nın arkasındaki düşünsel havzanın fıkıhta usulî , felsefe ve irfanda Sadraî (dolayısıyla İbn Arabîci) kökleri nedeniyle , süregelen bir siyasal etkiye de sahiptir.

Bu bereketli damar , kitapta da görüleceği üzere , çok ilginç tevafuklarla Batı düşüncesine de yol bulmuş , filiz vermiştir. Hikmet-i Mütêaliye geleneğinin yetkin temsilcilerinden fakih-arif ve  filozof  Allâme Tabatabaî ile yıllarca görüşen (1958-78 arası haftalık dersler) Henry Corbin’in , Heidegger’e “Sizden önce Sühreverdî diye Müslüman bir  filozof  bu fikirleri söylemişti” dediği aktarılmaktadır. Bazı araştırmacılara göre Heidegger’in Varlık ve Zaman’daki bazı cümleleri birebir  Molla  Sadrâ’dan çevrilmiş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =