Dolarda bayram havası!

 Dolar  kuru , gelişen piyasalara yönelik risk iştahının genişleyici politikalarla artması , merkez bankalarının faiz indirmeye başlaması ve TL'deki yüksek faiz koruması nedeniyle aşağı yönlü.  bayram  öncesi satışl

haber7
0

Dolar/TL , çarşamba günü yaşanan valor satışlarının ardından dün  bayram  öncesi klasik haline gelen satışlarla 5.45 altına kadar inerek son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

TL , yüksek faizi getirisi ve  bayram  öncesi daha da sıklaşan carry trade imkanı nedeniyle dolar karşısında değer kazanmayı sürdürüyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın , küresel düşük faiz beklentileri gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını artırıyor ve  TL  pozitif ayrışmaya devam ediyor.

Bankacılar artan risk iştahı ve getiri arayışının , geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde değer kaybeden  TL  için daha da pozitif olduğuna dikkat çekiyorlar. Nominal ve reel olarak , gelişmekte olan ülkelerin üzerinde getiriyi son faiz indirimine rağmen sunabilen  TL  , gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkmaya devam ediyor. 

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması , Türkiye nin Fırat ın doğusuna yapacağı operasyonuna hazırlanmasının ikili ilişkilerdeki risk algısını yükseltmesine rağmen güvenli bölge ve müşterek harekat merkezinde anlaşılması , S-400 konusunun şimdilik geride kalması da  TL  yi destekliyor.

9 Ağustos günü dolar/TL güne 5.4780 ile başlıyor. Euro ise 6.13 seviyesinde. Altın fiyatı spot piyasada 1500 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =