DAEŞ, Suriye'de yeniden canlanıyor!

Amerikan askerlerinin iç savaş ülkesinden çekilmeye başlamasıyla terör örgütünün  yeniden  gruplar oluşturmaya başladığını savunan  ABD  Savunma Bakanlığı , militanların toplandığı bölgeleri izle

haber7
0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) , terör örgütü DEAŞ ın  Suriye  de  yeniden  canlandığı uyarısında bulundu.

Pentagon Başmüfettişi tarafından Kongre için hazırlanan raporda , Amerikan askerlerinin  Suriye  den çekilmeye başlamasının ardından örgüt militanlarının ülkede  yeniden  gruplar oluşturmaya başladıkları belirtildi.

Raporda , DEAŞ ın  Suriye  deki başkenti Rakka yı kaybetmesine rağmen , bu ülkede ve Irak ta yerel güçlerin zayıflıklarından faydalandığı vurgulandı. DEAŞ ın Irak ta eylem düzenleme kapasitesini artırdığına da dikkat çekildi.

ABD nin militanların toplandıkları muhtemel bölgeleri izlemesinin ve sahadaki müttefiklerine tavsiye vermesinin zorlaştığı da vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise daha önce DEAŞ ın tamamen yenilgiye uğratıldığını söylemişti. Trump geçen ay bir kabine toplantısında , "Halifeliğe karşı harika bir iş çıkardık. Halifeliğin topraklarının yüzde 100 ünü geri aldık ve hızla  Suriye  den çıkıyoruz" demişti.

DEAŞ a karşı yürütülen mücadele zirveye ulaştığında ,  Suriye  de 3 bin Amerikan askeri vardı. Şu an ülkede kaç Amerikan askerinin kaldığı bilinmiyor.

Donald Trump ın Aralık ayında Amerikan askerlerini  Suriye  den çekme kararı almasının ardından dönemin  ABD  Savunma Bakanı James Mattis istifa etmişti. Trump geçen ay yaptığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =