Tehlike günden güne büyüyor: Türkiye 32. sırada!

Erişilebilir tatlı  su  kaynakları , şimdiye kadar insanlığın  su  ihtiyacını büyük ölçüde karşılamış olsa da uzmanlar , bu durumun uzun süre devam etmeyeceği uyarısında bulunuyor.

haber7
0

İklim değişikliği ve hızlı nüfus artışının doğurduğu sorunlar sebebiyle temiz  su  kaynaklarının hızla azalması sonucu 2050 de dünya nüfusunun yaklaşık yarısının susuzluk riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapılıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) yaptığı araştırmaya göre , yer kürenin yüzde 70’inin suyla kaplı olmasına rağmen içilebilir  su  oranı oldukça düşük ve hızla düşmeye de devam ediyor. Dünyanın dörtte üçü suyla kaplı fakat içilebilir tatlı  su  oranı sadece yüzde 2 ,5. Bu yüzde 2 ,5’in de yalnızca yüzde 0 ,5’i kullanılabilir durumdayken , tatlı suyun yüzde 90’dan çoğu kutuplarda ve yer altında...

Türkiye , yeryüzündeki tatlı  su  miktarının sadece yüzde 1’ine sahip... Tatlı  su  kaynaklarının , kutup buzullarının küresel ısınmanın etkisiyle eriyerek denizlere karışması ve sıcaklığın artmasıyla buharlaşarak atmosferde birikmesi , ani soğumaların yaşandığı dönemlerde aşırı yağışlar şeklinde yeryüzüne inmesi de önemli bir doğal felaket olan sellere sebep oluyor.

TÜRKİYE 32. SIRADA

Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün ( WRI) verilerine göre dünyada 17 ülkede aşırı düzeyde  su  sıkıntısı yaşanıyor ve bu 17 ülkenin 11’i Orta Doğu’da bulunuyor. Türkiye ise 2. En riskli kategoride 32.  sırada  yer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =