HDP Belediyesinde kaçak elektrik ölüme davetiye çıkarıyor

 kaçak   elektrik  kullanımının yaygın olduğu Şırnak Silopi'de yaz aylarında tarımsal sulama ve klimalarda da kaçağın kullanılması , trafolarda ani voltaj değişimlerine , arızalara neden oluyor.

haber7
0

Şırnak Silopi , kaçak elektrik kullanımında yüzde 70 e varan oranla dikkat çeken ilçelerden biri.

İlçede yaygın olan kaçak  elektrik  kullanımı , yaz aylarında sıcak hava ve tarımsal kullanımında kullanılmaya birlikte daha da artıyor. İlçenin trafoları da bu durumdan olumsuz etkileniyor.

TRAFOLARIN DENGESİ BOZULDU

Öyle ki; sıcak havalarda artan klima kullanımı ve tarımsal sulamada kullanılan kaçak  elektrik  nedeniyle trafoların voltajlarında , ani değişimler yaşanıyor. Buna bağlı olarak da meydana gelen şebeke arızaları nedeniyle; trafolar yanıyor , iletim hatları kopuyor. Maddi kayıplar yaşanıyor ve  elektrik  kesintileri yaşanıyor.

100 KAÇAK TRAFO VAR

Kaçak  elektrik  kullanımının yüzde 70’in üzerinde olduğu Şırnak’ın Silopi ilçesinde , belirlenen kaçak trafoların toplanması için Dicle  elektrik  ekipleri tarafından başlatılan çalışmanın dünkü kısmı , çiftçi ve ailelerinin engellemeleri nedeniyle ancak jandarma desteği ile tamamlanabildi.

Trafoları almak için gelen vinçler ve diğer hizmet araçları taşlanırken , kadınlar direklere çıkarak buradaki kaçak trafoların alınmasını engellemeye çalıştı. Halkı ikna yoluyla yatıştırmaya çalışan jandarma , zaman zaman tazyikli su , zaman zaman da gazlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =