Son gün bulundu! 350 bin yıllık...

Antalya'daki Karain Mağarası'nda yapılan ve ara verilmesi planlanan arkeolojik kazının son gününde 2 ucu keskin , sivri uçlu  350  bin  yıllık  el baltası bulundu. 2007 yılında aynı bölgedeki kazılarda 400 bin yıll

haber7
0

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ile Karain Mağarası KazıBaşkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran ve ekibi , mağara girişindeki kazılarını büyük titizlikle sürdürüyor. 400 metre yükseklikteki mağaradan ince aletler ile kazılan toprak , incelenmesi ve ayrıştırılması için kovalarla kazıevi yakınındaki açık hava laboratuvarına indiriliyor.

Burada 3 aşamalı eleme sisteminden geçirilen toprakta bulunan kemik ve taş kalıntıları incelenip sınıflandırılıyor. Mağaranın E ve B gözü olarak adlandırılan boşluklarında ise kazılar sona erdi.

MEMELİ HAYVAN KALINTILARI

2017 yılında yapılan kazılarda özellikle E gözünde kemik yoğunluğuyla karşılaşan ekip , kemikleri incelediğinde büyük memelilere ait kaburga kemikleri , dişler ve iskelet kemikleri olduğunu tespit etti. İlk defa çok büyük bir hayvana ait kalça kemiği ile çene ve dişler bulan ekip ,  350  bin  yıllık  olduğunu düşündükleri kemiklerin aslan (pantheraa spelea intermedia) , fil (elephas antiquus) ve su aygırına (hippopotamus amphibius) ait olduğunu tespit etti.

SON GÜN  EL BALTASI  SÜRPRİZİ

Karain Mağarası kazı ekibi , E gözünün Orta Paleolitik dönem katmanlarında bu yıl sürdürülen çalışmaların son gününde bir sürprizle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =