AFAD 38 bin olaydan veri toplayarak ARAS'ı kurdu

 AFAD  ,  afet  ve tehlikelere karşı hızlı ve doğruya en yakın rapor hazırlanması için  afet  Risk Azaltma Sistemi'ni kurdu.  afet  öncesi tehlike ve risklerin bilimsel ve gerçeğe en yakın belirlenmesi ile bu risklere karşı gere

haber7
0

AFAD ,  afet  duyarlılık ve tehlike haritalarının daha kolay ve hızlı bir şekilde , doğruya en yakın olarak hazırlanması , aynı platformda tutulması ve paylaşılması amacıyla Afet Risk Azaltma Sistemi’ni (ARAS) kurdu. 

ARAS; 309 teknik personelin araziden topladığı 33 bin 495 heyelan , 4 bin 544 kaya düşmesi , 836 çığ envanterinden 9 farklı istatiksel modelini kullanarak Duyarlılık ve Tehlike Haritaları , tehlikeli madde taşımacılığı için ise Risk Haritaları oluşturulabiliyor.

Afet öncesi tehlike ve risklerin bilimsel ve gerçeğe en yakın belirlenmesi ile bu risklere karşı gerekli tedbirlerin daha hızlı alınması sağlanıyor.

BİLGİYE HIZLI ULAŞIM

Sistem , yerel ve ulusal ölçekli planlarda kullanılacak olan tehlike ve risk haritalarının ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılabilecek şekilde tasarlandı. Sistem üzerinden istenilen konumdaki  afet  verileri güncel olarak alınabiliyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: HABER7 Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =