14 yıl önce yerleşti, adada ondan başka yaşayan yok!

 Elazığ  ile  Tunceli  arasında Keban Baraj Gölü havzasının ortasında bulunan bir adaya yerleşip 14 yılda diktiği 3 bin 500 fidan ile renk veren ve gerçek bir "Robinson Crusoe" hikayesini ortaya koyan 80 yaşındaki Ziya Ab

haber7
0

Eskişehir de eşini kaybettikten sonra memleketi  Tunceli  nin Pertek ilçesine dönen 80 yaşındaki Ziya Abay ,  Tunceli  ile Elazığ arasında Keban Baraj Gölü havzasında kalan bir adayı keşfederek yerleşmesiyle Türkiye de gündem oldu. Yerleştiği adaya 3 bin 500 fidan diken , yaptığı sulama havuzu ile fidanları büyütüp adayı ayrı bir görüntüye kavuşturup barakasında  yaşayan  Ziya Abay , örnek çalışmasıyla gündeme gelmesinin ardından ilk misafirlerini protokol düzeyinde ağırladı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım , beraberinde  Elazığ  TSO Başkanı Asilhan Arslan , Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan ında yer aldığı heyet , Ziya Abay a sürpriz yaptı. Adaya tekne ile giden Vali Kaldırım ve beraberindekiler Ziya dede ile sohbet edip yetiştirdiği ağaçlardan topladığı meyvelerden yedi.

Ziya Abay’ı kaldığı adasında ziyaret ettiklerini ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım , “Burada güzel bir ortam oluşturmuş son derece doğal olarak çeşit çeşit meyve yetiştirdiği bir ortam olmuş. Yaklaşık 14 yıldır burada yaşıyor bizde kendisini ziyaret etmiş olduk kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Çok mutlu olduğunu dile getiren Ziya Abay ise Vali Kaldırım’ın kendisini ziyaret edeceğinin hiç aklına gelmediğini ve sürpriz olduğunu aktardı.  Abay , ayrıca burada bulunan her şeyi kendisinin kendi imkanları ile yetiştirdiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =