Venezuela'dan ABD Başkanı Trump'a tepki

 Venezuela  Dışişleri Bakanlığı ,  ABD   Başkanı  Donald Trump'ın Venezuela’ya ait ABD'deki tüm varlıkların dondurulmasını öngören başkanlık kararnamesini imzalamasına  tepki  göstererek , "ABD'nin tek a

haber7
0

Bakanlıktan yapılan açıklamada ,  ABD   Başkanı  Donald  Trump  ın Venezuela’ya ait  ABD  deki tüm varlıkların dondurulmasını öngören başkanlık kararnamesini imzalamasına  tepki  gösterdi.

Açıklamada ,  Venezuela  halkının ,  Trump  yönetiminin yeni ve ciddi bir ekonomik saldırganlığıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Venezuela ya yönelik devam eden ekonomik ve ticari ablukanın resmi hale getirildiği vurgulanan açıklamada ,  ABD  ve müttefiklerinin ekonomik ve ticari ablukaları nedeniyle 30 milyondan fazla Venezuelalının cezalandırıldığı aktarıldı.

Açıklamada ,  ABD  yönetiminin kararının Birleşmiş Milletler ilke ve amaçlarını ihlal ettiği belirtilerek , "ABD nin tek amacı ,  Venezuela  devleti ve halkının tüm mal varlıklarına el koyarak bunu yasal bir hale getirmektir." ifadesi kullanıldı.

ABD nin , ülkenin petrol şirketi Citgo ya yaptırım kararı aldığı hatırlatılan açıklamada ,  ABD  yönetiminin , Bolivar devrimlerini ve kazanımlarını yıkmak olduğu vurgulandı.

Açıklamada , uluslararası toplumun  ABD  yönetimine  tepki  göstermesi istendi.

ABD nin bu son yaptırımlarla  Venezuela  da devam eden siyasi diyalog sürecini akamete uğratmak istediğini ancak  Venezuela  hükümetinin buna izin vermeyeceği vurgulanan açıklamada , "Hükümet olarak demokrasimizi koruyacak ve barış içinde yaşayacağız." ifadesi kullanıldı.

ABD ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =