Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'dan iş birliği kararı

Tarım ve Orman Bakanlığı ,  Azerbaycan  Tarım Bakanlığı ile Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı arasında "Fındık Alanında Stratejik İşbirliği Deklarasyonu" açıklandı.

haber7
0

Fındık hasadı törenine katılmak üzere Ordu ya gelen  Türkiye  ,  Azerbaycan  ,  Gürcistan  tarım bakanları , Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu nda gerçekleştirilen programda bir araya geldi.

 

 

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  , burada yaptığı konuşmada , fındığın kendileri için son derece önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Türkiye nin 5-6 stratejik ürünü olduğunu belirten Pakdemirli , "Bu ürünlerde  Türkiye  ya birinci ya ikinci durumda ve fiyatını da  Türkiye  yapıyor ve yapmalı. Bu anlamda  Fındık  bu ürünlerin en başını çeken ,  Türkiye  nin ihracatının yüzde 10 nu oluşturan , yani tarımsal ihracatının yüzde 10 nu oluşturan , bugün 600 bin aileye ekmek olan , yaklaşık da 700 bin hektar alanda , yani  Türkiye  nin kabaca ekilen alanlarının yüzde 10 u kadar sahip olduğumuz bir ürünümüz." dedi.

 

 

Pakdemirli , "Karadeniz" denince akla "fındık" ve "futbol" geldiğini , bunun dışında çok fazla bir şey konuşulmadığına işaret ederek , Karadeniz in ayrıca göç veren bir yer olduğunu ancak bundan sonra öyle olmayacağını , geriye dönüşlerin de başlayacağını vurguladı.

"Çok kıymetli belediye başkanının yapacağı projelerle beraber bunlara da inanıyoruz ama  Fındık  , vatandaşımızın , hemşehrilerimizin eviyle köyüyle bağlantısını sağlıyor. Yani gurbette olup İstanbul da , Ankara da , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =