Otoyolu kullanan 304 lira tasarruf edecek

 İstanbul-İzmir Otoyolu  ile iki kent arasındaki seyahat süresi 3.5 saata düşerken , iş seyahatlerinde  Otoyolu   kullanan  bir otomobil için zaman tasarrufu tutarı 228  lira  , akaryakıt tüketim  tasarruf  tutarı 76  lira  olmak üzer

haber7
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen İstanbul- İzmir Otoyolu , birçok alanda  tasarruf  sağlanmasına ve çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Devlet tarafından yeni finansman kaynağı olarak kullanılmaya başlanan YİD modeliyle "özel sektör dinamizmi , kamu deneyimi ve uluslararası finans kuruluşlarının mali desteği bir araya getirilerek risk paylaşımı" sağlanıyor.

Geleneksel finansman yöntemleriyle otoyol projeleri 7-20 yıl arasında tamamlanırken , YİD modeliyle projeler 5 yıldan daha kısa sürede bitirilerek hizmete açılıyor. YİD modeliyle finanse edilen otoyol projelerinde , "kamunun verdiği garanti miktarlarıyla gerçekleşen gelir miktarlarının karşılaştırılması yerine bu projelerin , milli bütçeyle yapılmasıyla ne kadar sürede hizmete açılacağının ve erken hizmete açılmasından dolayı kamuya getirdiği yararların dikkate alınması gerektiği" belirtiliyor. 

Yatırımın gerçekleştirilmesi ve işletme aşamalarında özel sektörün hızlı karar alabilme ve ileri teknoloji kullanma yeteneği , projelerin daha etkin ve verimli işletilmesini sağlarken , projelerin kısa sürede hayata geçirilmesi akaryakıt , zaman tasarrufu , sürüş konforu , trafik güvenliği ve istihdamın da aralarında bulunduğu sosyo-ekonomik katkı ile rekabet gücü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =