2019 YKS ek tercihler ne zaman başlıyor? Üniversite ek yerleştirme işlemi...

YüksekÖğretim Kurumları (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci gözlerini ek tercihlere çevirdi. İlk tercihleri yapmayan ve ilk tercihlerinde bir üniversiteye yerleşemeye

haber7
0

Lise eğitimini tamamladıktan sonra öğrenimine üniversite devam etmek isteyen adaylar ,  ÖSYM  tarafından düzenlenen merkezi sınava girdiler. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından da üniversite kayıt süreci ve ek tercih heyecanı başladı. Fakat  YKS  ek  yerleştirme  tercihleri hakkında  ÖSYM  den yapılan bir açıklama yok. Geçen sene  YKS  tercih sonuçları 31 Ağustos ta açıklanmış ek  yerleştirme  tercihleri 13 Eylül de başlamıştı. Aradaki 13 günlük süre ele alındığında bu sene  YKS  ek  yerleştirme  tercihlerinin 19 Ağustos ta başlaması bekleniyor.

 

 

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ KAÇ TL?

Ek yerleştirmede , ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek  yerleştirme  tercih ücreti 20 TL olacak.  ÖSYM  Yönetim Kurulunun Ocak  2019  tarihli kararı gereği , şehit eşi , şehit çocuğu , gazi , gazi eşi ile gazi çocuklarından ek  yerleştirme  ücreti alınmayacak.

 

 

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =