Bu konakta Antep evi hayat bulacak!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen 13 odalı Gazi Konuk  evi  , düzenlenen törenle hizmete açıldı.

haber7
0

Konuk  evi  , yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilere , eski  Antep  evlerindeki yaşamı anlatacak.

Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü’nce restorasyonu tamamlanan Gazi Konuk  evi  ,  Antep   evi  kültürünü canlandıracak.

ŞAHİN: BU GÜZEL MEKÂNA KİMLİK KATMIŞ OLDUK

Eyüpoğlu Mahallesi’ndeki Gazi Konuk Evi’nin açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin , “Şu güzel coğrafyaya baktığınızda , şu güzelliğe baktığınız zaman büyük bir hazine var. Artık ‘Kim zengin?’ dediğimizde , ‘ne kadar paranız var’ diye bakmıyorlar. ‘Ne kadar gönlü zengin’ diye bakıyorlar. Olcay hanım da gençlere ve diğerlerine örnek oluyor. Biz güzel bir şekilde işimizi yapmaya devam edeceğiz. İçeride büyük bir hazine var. Çocukluğum bu işlerle geçti. Kartopu ,  Antep  işi , bebek işi nedir bunların hepsini biliyorum. O kadar zordur ki. İğneyle kuyu kazmaktır.

Şimdi arsa , okul ne kadar kıymetliyse , içeride de büyük bir hazine var. Elindeki bütün hazinesini bize verdi , çok güzel bir eseri ülkemize , şehrimize kazandırmış oldu. Bu güzel mekâna kimlik katmış olduk. Bütün Türkiye ve Dünya’ya bu güzel  Antep  Evi’nin , kuş evlerini , tahasını , kapsını , sesini , fısıltısını güzel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =