Eyyam-ı bahur uyarısı: Rekor sıcaklıklar bekleniyor

Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren yurt genelinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede arttı. Son 4 yılda sıcaklıkta zirve değerlerin ölçüldüğünü belirten  Meteoroloji  Mühendisi Hüseyin Toro

haber7
0

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi  Meteoroloji  Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros , "en sıcak günler" anlamına gelen "Eyyamı-ı Bahur"un başladığına dikkati çekerek , "En sıcak 4 yıl , 2015 , 2016 , 2017 ve 2018 yıllarında ölçüldü. Geçen haziran ve temmuz aylarında Avrupa’da yaşanan  sıcaklıklar  tüm bilim insanlarını korkutmaya başladı , bu yıl  Rekor   sıcaklıklar  bekleniyor." dedi.

Toros , ağustos ayının ilk günlerine denk gelen Eyyam-ı  bahur  sıcakları hakkında yaptığı açıklamada , atmosferik sayısal model sonuçlarına göre Türkiye nin ağustos ayı ortasına kadar genel olarak kuzey kesimlerinin yüksek basınç , güney kesimlerinin ise alçak basınç alanı etkisinde kalacağının tahmin edildiğini söyledi.

Model sonuçlarına göre  sıcaklıklar  mevsim normalleri üzerinde seyredeceğine dikkati çeken Toros , bazı bölgelerde görülebilecek yerel yağışlar hariç genel olarak tüm Türkiye de yağışsız bir dönemin beklendiğini belirtti.

Prof. Dr. Toros , özellikle 2000’li yıllardan itibaren her zamankinden daha sıcak havanın gözlenmeye başladığını , dünya genelinde en sıcak 20 yılın ise son 22 yılda yaşandığını ifade etti.

"En sıcak 4 yıl , 2015 , 2016 , 2017 ve 2018 yıllarında ölçüldü." diyen Toros , geçen haziran ve temmuz aylarında Avrupa’da yaşanan sıcaklıkların tüm bilim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =