Fındık için üç ülkeden bakan geliyor

Dünya’da üretimde ve ihracatta ilk sırada olduğumuz  Fındık  için hasat , Ordu’da üç ülke bakanının katılacağı görkemli bir törenle 6 Ağustos Salı günü resmi olarak başlayacak.

haber7
0

Fındık üretimi , dünyada 1960’lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarında iken , son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde , 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından  Fındık  üretimi yapılırken; üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişmektedir.

17 ,6 milyar dolar olarak gerçekleşen 2017 yılı tarım ve gıda ürünleri ihracatının %9’u  Fındık  ürününe ait olurken;  Fındık  ürününün bitkisel üretim değeri 2018 yılında 5 ,3 milyar TL’yi bulmuştur.

2019 yılı için tahmini  Fındık  rekoltesi ise 776.046 ton’dur.

FINDIK HASADINDA ÜÇ ÜLKE OMUZ OMUZA

Dünyada en önemli  Fındık  üreticisi ülke Türkiye olurken; Azerbaycan ve Gürcistan’da dünya  Fındık  üretiminde ilk 5’te yer alıyor. Ordu’da yapılacak hasat töreninde de küresel anlamda  Fındık  üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye , Azerbaycan , Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak.

Hasat töreninde aynı zamanda , Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli , Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili “Fındık Yetiştiriciliği Alanında İyi Niyet Beyanı”na ortak imza atacaklar.

İmzalanacak olan iyi niyet beyanı ile Türkiye , Azerbaycan ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =