Papatyagillerden çığır açacak buluş

Araştırmacılar papatya familyasına ait bitki olan  Feverfew  bitkisinin yapraklarından , güçlü bir  kanser ilacı  olabileceği düşünülen bileşik elde etti.

haber7
0

Türkçe ismiyle ateşli veya bekar düğme olarak bilinen Tanacetum parthenium veya İngilizce ismiyle  Feverfew  bitkisi , papatya familyasına ait bir bitki. Bu bitkinin gerçekten faydalı olup olmadığı tartışılmalı olmasına rağmen  Feverfew  bitkisi yüzyıllardır migren ve benzeri ağrı tedavilerinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. University of Birmingham kurumundan bir grup araştırmacı  Feverfew  bitkisinin yapraklarından , güçlü bir  kanser ilacı  olabileceği düşünülen bileşik elde etti. Elde edilen bileşik parthenolide olarak adlandırılıyor ve bu bileşik uzun yıllardır araştırılıyor. Bilim insanları bu bileşiğin kanser karşıtı bir ajan olduğunu düşünüyor ancak bileşikten işe yarayabilecek miktarlarda elde etmek hem oldukça zor hem de oldukça pahalı bir durumda bulunuyor.

 

 

Feverfew bitkisi içeriğinde oldukça fazla miktarda parthenolide bileşiği bulunduruyor. Bu yüzden araştırmacılar bileşiği elde etmek için  Feverfew  bitkisini verimli bir aday olarak görüyor.  Feverfew  bitkisinin üzerinde yapılan bir takım araştırmalar sonucu ise bitkinin en yüksek parthenolide seviyesini barındırdığı evrenin çiçeklenme evresi sonunda olduğu tespit edildi.

Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda parthenolide bileşiğini bitkiden çıkartmayı , işlemeyi ve ilaç testleri için aday olabilecek ilaç türevlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =