Rus basınına konuştu! ABD Dışişleri'nden Fırat'ın doğusu açıklaması

 ABD   Dışişleri  Bakanlığı Sözcüsü  Morgan Ortagus  , Washington yönetiminin Türk ordusunun Suriye topraklarında Fırat'ın doğusuna harekat düzenleme niyetinden rahatsız olduğunu söyledi.

haber7
0

Rus  basınına  konuşan Ortagus , "Suriye nin kuzeyinde planlanan bu tür tek taraflı askeri eylemler , özellikle  ABD  li askerlerin harekat bölgesinin yakınında bulunma olasılığı ,  ABD  nin ve yerel Suriyeli partnerlerin  DEAŞ  karşıtı operasyonlarının sürmesi nedeniyle ciddi endişe yaratıyor" dedi.

 

 

Morgan Ortagus , bu tür eylemleri kabul edilemez bulduklarını kaydederek ,  Türkiye  ye bir kez daha ortak yaklaşım belirlenmesi için  ABD  yle çalışma çağrısında bulunduklarını belirtti.

"GÜVENLİ BÖLGE İSTİŞARELERİ YOĞUN ŞEKİLDE SÜRÜYOR"

 

 

Ortagus ,  ABD  nin güvenli bölge konusunda  Türkiye  yle yoğun istişareleri sürdürdüğüne de dikkat çekti.

ABD li sözcü , "Bu diyaloğun sınır bölgesinde güvenliği sağlamaya yönelik yegane yöntem olduğunu düşünüyoruz.  Türkiye  nin mutabakat sağlamadan düzenleyeceği her türlü askeri harekat , bu ortak çıkara zarar verir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , dünkü açıklamasında "Afrin e , Cerablus a , El-Bab a girdik. Şimdi de  Fırat  ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile  ABD  ile paylaştık" demişti.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =