Askerî operasyon için hazırlıklar tamam

ABD’li heyetin , Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge için Türkiye’ye aynı teklifte bulunması hâlinde , Fırat’ın doğusuna yönelik  Askerî   operasyon  için düğmeye basılması be

haber7
0

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda Türkiye ve  ABD  arasında anlaşma sağlanamazken , geçtiğimiz haftalarda Ankara’da temaslarda bulunan ABD’li heyet bugün yeniden Türkiye’ye geliyor. Heyet yarın Millî Savunma Bakanlığı’nda temaslar bulunacak. Görüşmelerde ABD’li heyetin daha önce Ankara’nın kabul etmediği teklifi gündeme getirmesi durumunda güvenli bölge konusunda diplomasi yollarının tıkanacağı ve askeri seçeneğin masaya geleceği belirtiliyor. Askerî kaynaklar ,  operasyon  için bütün hazırlıkların yapıldığını vurgularken , ABD’nin “oyalama ve zaman kazanma stratejisi” izlemesi durumunda terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Fırat’ın doğusuna yönelik askerî bir  operasyon  için düğmeye basılacağını belirtiliyor.

UZLAŞI SAĞLANAMAMIŞTI

23 Temmuz’da Ankara’ya güvenli bölge konusunda ‘yeni ‘teklifle’ gelen ABD’li heyeti Ankara’yı tatmin etmemişti. ABD’nin büyük oranda , terör örgütü PYD/YPG’nin isteklerini masaya koyduğu ve güvenli bölge için yer yer 5 ila 14 kilometre derinlikte bir bölge oluşturulmasını teklif etmişti.  ABD  tarafı ayrıca , güvenli bölgenin kontrolünün  Suriye  Peşmergeleri (Roj Peşmerge) veya bazı Arap ülkelerinden oluşturulacak güçler tarafından sağlanmasını istemişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =