Muş’ta terör olayları yaşandığı dönemlerde köylerinden göç etmek zorunda kalan vatandaşlar , huzur ve güvenin sağlanması ile birlikte yeniden köy ve yaylarına yerleşmeye başladı.

haber7
0

Merkeze 40 kilometre mesafede bulunan  Cevizlidere  köyü sakinleri ,  terör  olayları nedeniyle şehir merkezine ve büyükşehirlere göç vermişti. İçişleri Bakanlığı tarafından  terör  örgütüne yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonların ardından bölgede huzur ve güvenin sağlanması ile köy ve yaylar da  şenlenmeye  başladı. Köy ve yaylara yerleşen vatandaşlar , burada hem hayvancılık yapıyor hem de elde ettikleri ürünlerle geçim kaynaklarını sağlıyorlar.

Cevizlidere Köyünde hayvancılık ve çiftçilik yapan köy sakinleri , süt , tereyağı , peynir , bal , ceviz ve çeşitli doğal ürünler elde ediyor. Köyde şu anda huzur ve güven olduğunu anlatan kadınlardan Fener Uygur , "Yazın buraya geliyoruz. Burada huzur buluyoruz. Burada huzur var , huzur ortamı var. Hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Burada peynir , ayran , tereyağı yapıyoruz. Burada tek sıkıntımız telefon şebekenin olmaması. Burada güvenlik sıkıntısı yok ve huzurumuzda yerinde." dedi. "KÖYÜMÜZ 7 SENE BOYUNCA BOŞ KALDI"

1993 yılında  terör  olayları nedeniyle köylerinin 7 yıl boyunca boş kaldığını ifade eden köy sakini Adem Uysal ise "1993 yılında bizim köyümüz 7 sene boyunca boş kaldı. Köyü boşaltmak zorunda kaldık. 7 senden sonra köye geri dönüş yaptık. Şu anda yolumuz ve huzurumuz yerinde. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =