İngiltere'den Rusya'ya INF çıkışı!

 İngiltere  Dışişleri Bakanı Dominic Raab , ABD’nin INF’den resmi olarak çekilmesiyle ilgi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Rusya’yı suçladı.

haber7
0

Raab mesajında , "Rusya , Avrupa’nın başkentlerini hedef alan , gizlice geliştirdiği ve konuşlandırdığı füze sistemiyle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması nın (INF) sonunu getirdi. Uluslararası kuralları küçümseyen tavırları Avrupa’nın güvenliğini tehdit ediyor.  Birleşik Krallık  , NATO’nun cevabına tam destek veriyor" dedi.POLONYA DA RUSYA’YI SUÇLADI Polonya  Dışişleri Bakanlığı  , sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada , "Polonya , tüm müttefiklerle birlikte ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme kararını desteklemektedir. Bu tepki , Rusya’nın ihlallerine karşı fazlasıyla anlaşılabilir.  Rusya  ,  INF  anlaşmasının çökmesinden tek başına sorumludur. Rusya’nın anlaşmaya tam uyumla geri dönme konusundaki isteksizliği ABD’ye başka bir şans bırakmadı" dedi. INF anlaşması , dönemin  ABD  Başkanı  Ronald Reagan  ve  Sovyetler Birliği  lideri  Mihail Gorbaçov  tarafından imzalanmıştı. Anlaşma , menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.

 

 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =