Gerilim tırmanmıştı! Almanya'dan yeni teklif

ABD'nin , Hürmüz Boğazı'nda petrol tankerlerini korumaya yönelik bir askeri misyona katılması için yaptığı resmi talebe 'hayır' cevabı veren Almanya'dan ,  yeni  bir  teklif  geldiği bildirildi.

haber7
0

Ülke medyasında yer alan haberlerde , Federal Koalisyon Hükümeti Hristiyan Demokrat Parti (CDU) dış politika uzmanlarından ve Federal Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert  Röttgen  in , ABD’nin bölgedeki operasyonlarından bağımsız ve ona paralel olarak ,  Almanya  ve Fransa nın katılımıyla boğazdaki ticari gemileri korumak için bağımsız bir Avrupa Misyonu teklifini gündeme getirdiği belirtildi.

Röttgen in , İngiltere , ABD ile birlikte hareket etse bile , Avrupa Birliği ne (AB) üye ülkelerin gemilerinin bölgedeki güvenliği için bir Avrupa Misyonu , krizin büyümeden atlatılmasına ciddi katkı sağlar dediği belirtildi.  Röttgen  e ilk desteğin ise Yeşiller Partisi nden geldiği kaydedildi.

Almanya Yeşiller Partisi dış politika sözcüsü  Omid Nouripour  un , Böyle bir  AB  Misyonu , ABD ile İran arasında doğrudan bir çatışmayı önlemeye yönelikse detaylandırılarak konuşulmalı sözleriyle teklife sıcak baktıkları ifade edildi.

ABD nin ,  Almanya  ya askeri misyona katılın talebine , Federal Büyük Koalisyon Hükümeti Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz ve Federal Dışişleri Bakanı tarafından , askeri misyona katılmayacağı açıklamasının ardından , İspanya nın da ABD ile ortak hareket etmeyeceği açıklanmıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =